A po ju vret kompjuteri?

Disclosure: Mbështetja juaj ju ndihmon të mbani sitin në punë! Ne fitojmë një tarifë referimi për disa nga shërbimet që rekomandojmë në këtë faqe.


A po ju vret kompjuteri?

Nëse kaloni sa më shumë kohë në internet si ekipi i rishikimeve WhoIsHostingthis.com, ju mund të keni bërë vetes pyetjen: a po vret kompjuteri im?

Ky infografik krahason disa nga kërcënimet më të mëdha për shëndetin tuaj për geeks hardcore në internet …

A po ju vret kompjuteri?

A është kompjuteri juaj të vret?

(plus 22 këshilla të thjeshta për ta ndaluar atë sot)

Si përdorimi i kompjuterit tuaj mund të dëmtojë shëndetin tuaj çdo ditë:

E hënë: Dhimbje kronike nga ergonomia e dobët

 • Sindroma e tunelit Carpal shkakton punën më të humbur nga të gjitha dëmtimet që lidhen me punën – 1/2 nga të gjitha rastet rezultojnë në 31 ditë ose më shumë sëmundje (Qendra Kombëtare e Statistikave të Shëndetit).
 • Lëndimet e tendosjes përsëritëse kushtojnë Kompensimin e punëtorit më shumë se 20 miliardë dollarë në vit (Departamenti Amerikan i Punës, Siguria në Punë dhe Administrata e Shëndetit (OSHA)).
 • Pothuajse 2/3 e të gjitha lëndimeve të punës u shkaktuan nga trauma të përsëritura në bërryl apo kyç të krahut (Zyra e Statistikave të Punës të Sh.B.A).

simptomat:

 • Dhimbje djegëse në shpatullat, bërrylat dhe kyçet nga përdorimi i miut dhe tastierës.
 • Dhimbje koke kronike nga pozicioni dhe sjellja e dobët e ekranit.
 • Dhimbje në shpinë të shkaktuara nga sjellje e dobët, karrige me madhësi të gabuar ose monitorë të pozicionuar dobët.

Ruani veten:

Uebfaqja OSHA ka burime për vlerësimin dhe ndryshimin e stacionit tuaj të punës për ta bërë atë më ergonomik. Ata rekomandojnë:

 • Duke përdorur një pushim dore
 • Përdorni një karrige që përputhet me lakimin natyror të shtyllës kurrizore dhe siguron mbështetje mesatare.
 • Sigurohuni që ka hapësirë ​​të mjaftueshme nën tavolinën tuaj që ju të uleni të qetë dhe të lëvizni.

Aplikacione të dobishme: Ekrani i sjelljes, korrektori i sjelljes

E Martë: Multi-Tasking Mush Brain

 • Sipas Susan Adele Greenfield, Profesor i Farmacologjisë Synaptic në Oksford, Internet, dhe media sociale Në veçanti, mund të jetë arsyeja për numrat në rritje të rasteve të ADHD (Vëmendje deficite-hiperaktivitet).
 • Greenfield thotë se teknologjia e bën trurin të dëshirojë kënaqësi të menjëhershme.
 • Një psikolog social në studimet e raporteve Stanford tregon se shumë detyra në internet çon në harrimin e mënyrës së leximit të emocionit njerëzor.
 • Studiuesi David Levy i quan efektet e shumëfishta elektronike “trurit kokoshka” duke përshkruar një mbështetje në stimulim të vazhdueshëm duke na bërë të papërshtatshëm për jetën reale.

Ruani veten:

 • Liria është një aplikacion që paaftëson rrjetëzimin nga kompjuteri juaj deri në tetë orë. Ekziston një softver tjetër që kufizon internetin në dispozicion.

E Mërkurë: Pagjumësia e Dritës Blu

 • Sipas Institutit Kombëtar për Shëndetin (NIH), ekranet e kompjuterit blu natën shtypin melatoninën – hormoni që rregullon gjumin. Shtypja e melatoninës ka qenë e lidhur me rritjen e rrezikut për sëmundje.
 • Ekranet me dritë të pasakta të dritës e bëjnë më të vështirë të bjerë në gjumë, sipas studiuesve në Qendrën Kërkimore të Ndriçimit (LRC) në Institutin Politeknik Rensselaer.

Ruani veten:

 • f.lux është një aplikacion që ndryshon ngjyrën e ekranit tuaj gjatë gjithë ditës. Blu gjatë orëve të ditës, pastaj e kuqe e ngrohtë për mbrëmje. Në mëngjes, kthehet në blu.
 • Fikni të gjitha dritat tuaja në mbrëmje.

E enjte: Obeziteti

 • Sipas Qendrës për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC), më shumë se një e treta e të rriturve U S. (35.7%) janë të trashë.
 • Organizata Botërore e Shëndetit e quajti lojrat si shkaku i vetëm më i madh i mbipeshes së fëmijëve.

Kushtet e lidhura me mbipeshën:

 • Sëmundja e zemrës
 • goditje
 • Diabeti tip 2
 • kancer

Kurseni veten – Aplikacione të dobishme:

 • Fitnesi im Pal
 • Hani këtë, jo atë
 • Humbja!

E Premte: Sindromi i vizionit kompjuterik

 • Shoqata Optometrike Amerikane raporton se 14% e pacientëve të pranishëm me simptoma të lidhura me shikimin ose shikimin që vijnë nga puna në kompjuter.
 • Ekspertët vlerësojnë se S0-90% e përdoruesve të kompjuterëve përjetojnë tendosje në sy, dhimbje koke të paqartë në shikim, sy të thatë dhe simptoma të tjera vizuale që lidhen me përdorimin e vazhdueshëm të kompjuterit.

Ruani veten:

Një listë e përpiluar nga profesionistët në All About Vision sugjeron ndryshimet e mëposhtme për të mbrojtur shikimin tuaj:

 • Përdorni dritën e sfondit të ambientit gjysmë të ndritshëm sesa drita tipike e zyrës.
 • Poziciononi monitorin tuaj në mënyrë që dritaret të jenë anash.
 • Përdorni llambat e dyshemesë në vend të dritave mbivendosëse lart.
 • Përdorni një ekran kundër shkëlqimit.
 • Ngjyrosni ngjyrat e murit duke përdorur një përfundim mat.
 • Merrni veshje anti-reflektuese për syzet tuaja.
 • Ekranet LCD janë më të lehta në sy.
 • Shikoni diçka në distancë çdo njëzet minuta për të ulur lodhjen e syve.

E shtunë: varësia e lojrave

 • Një studim i botuar në Gazetën Ndërkombëtare të Shëndetit Mendor dhe Addict përfundoi se lojtarë të tepërt të vetë-diagnostikuar treguan përbërës thelbësorë të varësisë, përfshirë modifikimin e humorit, tolerancën, simptomat e tërheqjes, dëshirat dhe relapsat.
 • Një studim në internet i divorcit tregoi se 15% e shkurorëzimeve ishin shkaktuar nga varësia e lojrave në internet e një partneri.
 • Pjesë të trurit të aktivizuara gjatë dëshirave të alkoolit dhe të varur nga droga janë aktivizuar gjithashtu në të varur nga lojrat duke parë imazhe të lojërave, sipas një studimi të botuar në Gazetën e Kërkimeve Psikiatrike.

simptomat:

 • Puna e dobët / performanca e shkollës
 • Izolim social
 • Kalimi i 6-8 orëve pa pushim në lojëra
 • Marrja e vendimeve të dobëta në mënyrë që të vazhdoni lojrat, d.m.th. të qëndroni shumë vonë lojrave vonë duke çuar rregullisht në punën e dobët / punën e shkollës ditën tjetër

Shpëtoni veten tuaj

Ekspertët pajtohen që varësia e lojrave shpesh duhet të trajtohet si varësi të tjera:

 • Kërkoni një terapist të specializuar në terapi njohëse-sjellëse (CBT)
 • Gjeni një qendër të trajtimit të varësisë nga lojërat video
 • Terapia e shkretëtirës përfshin heqjen e plotë nga teknologjia për të rindërtuar.
 • Libra falas për ndihmë nga vetja janë në dispozicion për t’u shkarkuar

E diel: Koha për ta fikur

Pushoni dhe dilni jashtë.

burimet

 • addiction.lovetoknow.com
 • timesofindia.indiatimes.com
 • doctor.ndtv.com
 • linkinghub.elsevier.com
 • news.bbc.co.uk
 • thelede.blogs.nytimes.com
 • thesocialskinny.com
 • voices.yahoo.com
 • allaboutvision.com
 • aoa.org
 • cdc.gov
 • cnn.com
 • popsugar.com
 • healthtechzone.com
 • helpguide.org
 • internetworldstats.com
 • kidpointz.com
 • npr.org
 • psychologytoday.com
 • thedailybeast.com
 • sciencedaily.com
 • techaddiction.ca
 • telegraph.co.uk
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map