A duhet të përdorni një ndërtues të faqes në internet DIY?

Disclosure: Mbështetja juaj ju ndihmon të mbani sitin në punë! Ne fitojmë një tarifë referimi për disa nga shërbimet që rekomandojmë në këtë faqe.


A duhet të përdorni një ndërtues të faqes në internet DIY?

Wix, Weebly, Snap – ndërsa mund të tingëllojnë si drithërat në mëngjes ose lodrat e fëmijëve, ato në të vërtetë janë mjete për krijimin e faqeve në internet. Falas ose një tarifë të vogël mujore, lehtë mund të ndërtoni faqen tuaj të internetit pa pasur nevojë të mësoni një linjë të vetme kodesh.

Redaktorët e faqeve në internet si këto shpesh quhen WYSIWYG, dhe akronim i çuditshëm që qëndron për “Ajo që ju shihni është ajo që ju merrni”. Duke përdorur një redaktues WYSIWYG, ju mund të ndryshoni një faqe në internet, pasi ajo shfaqet duke përdorur ndërfaqe zvarritje dhe rënie dhe shirita mjetesh për redaktimin e tekstit.

Redaktorët WYSIWYG e bëjnë ndërtimin e një faqe në internet të shpejtë, të lirë dhe të lehtë. Ju mund të kurseni kohë duke mos pasur nevojë të mësoni ndonjë aftësi teknike dhe para duke mos punësuar një projektues. Këto shërbime shpesh ofrojnë qindra modele modelesh për të zgjedhur, me disa opsione për të rregulluar faqen tuaj të internetit. Disa ofrojnë mbështetje për tregtinë elektronike dhe veçori të tilla si analitikë, bloge, aplikacione celularë dhe kalendarët.

Por siç thonë stilistët e internetit, a doni faqen tuaj të shpejtë, të lirë apo me cilësi të lartë? Ju mund të zgjidhni vetëm dy. Ndërtuesit e faqeve WYSIWYG janë të shpejtë dhe të lirë. Por nëse keni nevojë për një faqe në internet me cilësi të lartë, ato mund të mungojnë.

Për disa nevoja, këta krijues të faqeve të internetit falas mund të jenë perfekte. Keni nevojë për një uebsajt të shpejtë, të thjeshtë, të ngritur për një festë apo ngjarje? Wix ose Weebly do të kenë atë që ju nevojitet. Thjesht ndiqni hapat e mëposhtëm për të peshuar opsionet tuaja, zgjidhni platformën tuaj dhe merrni faqen tuaj të re të internetit dhe të funksiononi falas ose një tarifë të vogël.

Nga ana tjetër, nëse po lansoni një dyqan në internet ose filloni një uebfaqe për biznesin tuaj me tulla dhe llaç, mund të jetë e vlefshme për të investuar në një dizajnues profesionist në internet. Redaktorët WYSIWYG mund të ju lënë të mbërthyer me një uebfaqe të ngadaltë, të parëndësishme që është e vështirë ose e pamundur të azhurnohet, dhe se faqja e internetit “falas” mund të përfundojë duke humbur paratë e biznesit tuaj.

Ndërsa redaktorët WYSIWYG e bëjnë ndërtimin e një faqe në internet më të arritshme për shumë njerëz, ata nuk janë zgjidhja optimale për nevojat e pranisë në internet të të gjithëve. Krahasoni opsionet tuaja më poshtë për të zbuluar se cila mundësi është më e mira për ju, dhe vendosni nëse keni nevojë për uebfaqen tuaj të shpejtë dhe të lirë, ose me cilësi të lartë dhe profesionale.

WYSIWYG Wicked - Uebfaqe DIY

Wicked WYSIWYG: Po në lidhje me ato faqet e internetit DIY?

Ju nuk duhet të jeni një stilist profesionist për të marrë një prani në internet më shumë, falë WYSIWYG (ajo që ju shihni është ajo që merrni) shërbime si Wix®, Weebly®, SnapPages® dhe të tjerë të panumërt. Por, është e shpejtë, e lehtë dhe e lirë gjithnjë një zëvendësim i vlefshëm për ekspertizë profesionale?

Pse njerëzit shkojnë për DIY

 • Pak ose aspak aftësi teknike të nevojshme; merrni faqen tuaj në internet në pak minuta.
 • E përballueshme për t’u përdorur; mund të kurseni edhe më shumë sepse nuk duhet të paguani dikë për të bërë ndryshime në faqen tuaj të internetit.
  • Zakonisht përfshin një pritje falas, kështu që ju nuk keni shpenzimet shtesë.

Uebfaqe DIY: Pa abonime me pagesë të paguar

Wix: Planet e lira dhe të paguara

 • Planet falas vijnë me karakteristika të kufizuara dhe hapësirë ​​për ruajtje.
  • Shfaq reklamat në uebfaqen tënde.
 • Planet e paguara variojnë nga 6,90 dollarë deri në 29,90 dollarë në muaj.
  • Plani më i lirë i primit do të shfaqë reklama në faqen tuaj të internetit.
  • Zbritje vjetore në dispozicion.
 • Karakteristikat përfshijnë:
  • Zgjidhni nga qindra shabllone
  • Dizajni i tërheqjes dhe tërheqjes
   • Rregulloje çdo gjë
  • Mbështetje për tregti
  • Dizajn celular miqësor

Weebly: Planet e lira dhe të paguara

 • Planet falas vijnë me karakteristika të kufizuara dhe hapësirë ​​për ruajtje.
  • Ju nuk mund të përdorni fushën tuaj me një plan të lirë.
 • Planet e paguara variojnë nga 4 deri në 25 dollarë në muaj.
 • Karakteristikat përfshijnë:
  • Tema
  • mbështetje për tregtinë elektronike
  • Aplikacionet për të rregulluar faqen tuaj të internetit në vazhdim
  • Blog
  • Statistikat e sitit

Snappages: Planet e lira dhe të paguara

 • Planet falas vijnë me karakteristika të kufizuara dhe hapësirë ​​për ruajtje.
 • Planet e paguara janë ose 8 $ ose 30 $ / muaj.
 • Karakteristikat përfshijnë:
  • Dizajni i tërheqjes dhe tërheqjes
  • Temat e personalizueshme
  • Blog
  • kalendar

Si një profesionist?

Ndërsa këta krijues të faqeve të internetit DIY mund t’ju marrin dhe drejtoni shpejt, ata nuk janë aspak si të keni një sit të krijuar nga një profesionist, sepse ata:

 • Ka gjasë ngarkesa më e ngadaltë.
 • Mjedisi i përbashkët i pritjes nënkupton që po ndani gjerësinë e bandës me llogari të tjera, gjë që rezulton në kohë më të ngadaltë.
  • Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse keni imazhe të mëdha.
 • Ata nuk do të jenë 100% unikë.
  • Modelet e bazuara në shabllone do të thotë se çdo klient tjetër mund të përdorë të njëjtin model.
 • Mos u ofroni lirinë dhe fleksibilitetin që mund të merrni me një stilist profesionist
 • Mund të përfshijë reklama për të mbështetur faqen tuaj të internetit “falas”.
 • Mund të mos jetë e mundur për të zhvendosur faqen e internetit tuaj në platformën tuaj ose projektuesin profesional më vonë, nëse vendosni të.
 • Mos i ofroni njohuritë dhe përvojën që do të merrni me një profesionist.

I shpejtë dhe i lirë = DIY

Kur & Si të përdorni DIY

Përdorimi i një krijuesi të faqeve të internetit DIY mund të jetë një mundësi efektive kur:

 • Nuk keni nevojë për diçka komplekse
 • Keni një buxhet të kufizuar
 • Mos ki mendjen të kesh diçka që do të duket si në uebfaqen e dikujt tjetër
 • Duhet të merrni një prani të shpejtë dhe të lehtë në internet

Si të përdorni një ndërtues të faqes në internet DIY:

 • Zgjidhni platformën
  • Krahasoni tiparet e disponueshme në planet e lira me ato të paguara për të vendosur se cila funksionon më mirë për ju.
 • Regjistrohuni për plan / provë falas
 • Zgjidhni modelin
 • Ngarko foto / logo
 • Shtoni informacionin e biznesit
 • publikoj

Nëse ju pëlqejnë rezultatet:

 • Përditësoni në një plan të paguar
 • Bleni domenin nëse doni URL-në tuaj unike që do të funksionojë në mënyrë të pavarur nga ofruesi juaj i shërbimit të faqes në internet DIY.
  • Disa kompani si VistaPrint, do të zotërojnë fushën tuaj.
  • Nëse doni të merrni domenin tuaj diku tjetër më vonë, mund të mos jeni në gjendje.

Duke e kthyer atë te një profesionist

Ju duhet ta ktheni projektin tuaj për krijimin e faqes së internetit në një profesionist, kur:

 • Duhet diçka më komplekse sesa ajo që mund të sigurojnë ndërtuesit DIY.
  • Vetëm anëtarët e faqes / faqja premium e anëtarësimit
 • Nuk janë aq të kujdesshëm të buxhetit
  • Ka disenjatorë atje për gati çdo buxhet që mund të keni.
 • Dëshironi diçka që duket krejtësisht e ndryshme nga faqet e internetit të tjera atje
 • Mos keni njohuri të ngurta mbi bazat e Internetit.
  • Nëse Facebook ose emaili ngatërron ndonjëherë, atëherë vetë ndërtimi i prezencës në internet të biznesit tuaj mund të mos jetë më së miri.
 • Nuk keni nevojë për një prani të menjëhershme në internet dhe mund të merrni kohë për ta zhvilluar atë
 • Dëshironi më shumë kohë për t’u përqendruar në biznesin tuaj dhe nuk doni të mikro-menaxhoni praninë tuaj në internet.
 • Dëshironi më shumë liri dhe fleksibilitet me opsionet tuaja.
 • Parashikoni rritje dhe zhvillim në të ardhmen

E ardhmja e Shërbimeve të Uebfaqeve DIY

Dizajni i uebit aktualisht është një industri 20.1 miliardë dollarë vetëm në Shtetet e Bashkuara.

16 milion faqe të reja të reja janë shtuar në internet çdo muaj.

 • Më shumë se 70% janë ndërtuar me platforma pro-zhvilluese si WordPress, Drupal dhe Joomla, me ndihmën e një profesionisti.

Vetëm 3% e faqeve të internetit sot janë ndërtuar duke përdorur mjete DIY.

 • Përdoruesit amatorë e kanë të vështirë ta përfundojnë procesin vetë, kështu që vetëm 3% e klientëve që regjistrohen përfundojnë me një uebfaqe të publikuar.
 • Tregu i dizajnimit të faqeve në internet B2C është duke luftuar për të fituar pjesën e tregut, pasi shumë mjete të projektimit DIY përdoren nga vetë projektuesit për të përmirësuar biznesin e tyre.

Dizajnuesit e faqeve të internetit DIY kanë vendin e tyre në treg, por do të duhet të vazhdojnë t’i bëjnë shërbimet më të arritshme dhe më të thjeshta për t’u përdorur për të konkurruar me qarkun e dizajnit profesional.

burimet

 • Të mirat dhe të këqijat për ndërtimin e faqes tuaj të internetit ose marrjen në punë të një Pro – ca.godaddy.com
 • Ndërtoni një Uebfaqe për Biznesin tuaj të Vogël: 5 Shërbime DIY – pcworld.com
 • Krijoni Uebfaqen Tuaj Mahnitëse. Shtë Falas – wix.com
 • Krahasoni planet – weebly.com
 • Designers, Know konkurrencën tuaj: 5 Do-It-Yourself Builders Site – sitepoint.com
 • Bëj Vetë Uebsajtet: A ia vlen Pazar? – imagjinuar.Nnet
 • Analiza e tregut të industrisë së dizajnit të uebit – finance.yahoo.com
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map