3 Mënyra Teknologjia është Marrja e jashtme nga Censura e Internetit

Disclosure: Mbështetja juaj ju ndihmon të mbani sitin në punë! Ne fitojmë një tarifë referimi për disa nga shërbimet që rekomandojmë në këtë faqe.


A mundet që Teknologjia të Outsmart Censurimin e Internetit?

Shpikja e Internetit ka ngjallur një epokë të re të unitetit global. Më shumë se kurrë më parë, njerëzit në mbarë botën mund të lidhen me njëri-tjetrin pavarësisht nga vendndodhja fizike. Miliona njerëz nuk janë më të kufizuar nga ato njohuri që janë në dispozicion në bibliotekën e tyre lokale, por tani mund të qasen në informacione për çdo temë, lirshëm dhe në mënyrë anonime.

Fatkeqësisht, shumë vende e konsiderojnë këtë liri të gjetur të re si një kërcënim. Vende si Irani, Kuba, Kina, Siria, dhe më shumë kanë kontrolluar me ngushtësi mediat e tyre lokale për dekada, dhe në vitet e kaluara kanë filluar të vendosin kufizime të ngjashme në qasjen në internet.

Të frikësuar se si mund të ndikojë qasja e pakufizuar në internet qytetarët e tyre, këto vende censurojnë rreptësisht informacionin në dispozicion online. Blogjet e individëve që kundërshtojnë qeverinë shpesh bllokohen, si dhe faqet e mediave antiqeveritare dhe burime të tjera informacioni që mund të mos pajtohen me regjimin dhe ideologjitë e tyre. Shërbimet e mediave sociale si Twitter, ku ata me pamje të ngjashme antiqeveritare mund të shprehin pikëpamjet e tyre dhe të lidhen me njëri-tjetrin, gjithashtu janë bllokuar shpesh. Në disa raste, siç është në Egjipt gjatë lëvizjes revolucionare të Pranverës Arabe në 2011, qeveria bllokoi të gjitha qasjet në internet në tërësi.

Ose të paktën, ata u përpoqën të. Sa herë që një qeveri ka filluar të kufizojë lirinë e Internetit, miliona njerëz të prekur nga censura kanë gjetur mënyra për të luftuar.

Gjatë revolucionit të Pranverës Arabe, shumë Egjiptianë gjetën mënyra për t’u bërë në internet pavarësisht nga qeveria duke u përpjekur të bllokonte të gjitha qasjet në internet. Mijëra njerëz shkuan në internet përmes ISP-ve të huaja duke përdorur lidhje të modemit përmes linjave të tyre tokësore, dhe dërguan tweets përmes një shërbimi me postë zanore të siguruar nga Google dhe Twitter.

Përpjekja e qeverisë për të vulosur lirinë e Internetit gjatë revolucionit në të vërtetë kishte efektin e kundërt: dhjetë herë numri i tweet-ve u dërguan gjatë ndërprerjes së internetit sesa gjatë javës së kaluar, dhe deri në fund të vitit numri i egjiptianëve me profile në Facebook u dyfishua në mbi 10 milion.

Duke përdorur mjete teknologjike siç janë Rrjetet Virtuale Private (VPN), Tor (a.k.a. Router Onion), dhe proxies në internet, çdokush në çdo vend mund të anashkalojë censurimin dhe të mbrohet nga mbikëqyrja e qeverisë duke hyrë në internet në mënyrë anonime.

Duke përdorur këto mjete, miliona njerëz në vendet e prekura nga censura mund të ushtrojnë të drejtat e tyre për të hyrë lirisht dhe përhapur informacionin dhe të luftojnë kundër censurës.

Mund-teknologji-outsmart-the-internet-finale

A mundet që Teknologjia të Outsmart Censurimin e Internetit?

Gjatë 3 viteve të fundit, censura në internet është rritur në lartësi të reja – por edhe kjo ka vigjilencë të përdoruesit. Ne do t’ju tregojmë disa nga mënyrat se si njerëzit po luftojnë përsëri.

 • 34 vende kanë rritur censurimin e internetit që nga 2012
 • 39 vende filtruan në mënyrë aktive përmbajtjen në internet në 2013
 • +685 milion përdorues të internetit jetojnë në 10 vendet e prekura nga censura
 • 19 shtete bllokuan një ose më shumë media sociale ose shërbime VoIP
 • 35 vende rritën mbikëqyrjen në internet me ligj dhe / ose investime
 • >1.4 miliardë përdorues të internetit jetojnë në vendet ku interneti nuk është falas ose vetëm pjesërisht falas >685 milion përdorues të internetit jetojnë në 10 vendet e prekura nga censura.

10 vendet më të mira për censurimin e internetit në 2013 * (Freedom House Score on Freedom Net 61)< = jo falas)

 1. Irani (91)
  • Popullsia: 78.9 milion
  • Numri i përdoruesve të internetit: 30 milion
 2. Kubë (86)
  • Popullsia: 11.2 milion
  • Numri i përdoruesve të internetit: 2.8 milion
 3. Kinë (86)
  • Popullsia: 1.35 miliardë
  • Numri i përdoruesve të internetit: 564 milion
 4. Siria (85)
  • Popullsia: 22.5 milion
  • Numri i përdoruesve të internetit: 5.4 milion
 5. Etiopi (79)
  • Popullsia: 87 milion
  • Numri i përdoruesve të internetit: 1.3 milion
 6. Uzbekistan (78)
  • Popullsia: 29.8 milion
  • Numri i përdoruesve të internetit: 10.8 milion
 7. Vietnami (75)
  • Popullsia: 89 milion
  • Numri i përdoruesve të internetit: 35.1 milion
 8. Bahreini (72)
  • Popullsia: 1.3 milion
  • Numri i përdoruesve të internetit: 1.1 milion
 9. Arabia Saudite (70)
  • Popullsia: 28.7 milion
  • Numri i përdoruesve të internetit: 15.5 milion
 10. Pakistan (67)
  • Popullsia: 180 milion
  • Numri i përdoruesve të internetit: 18 milion

* duke përjashtuar Korenë e Veriut.

Por ne kemi parë rrugëdalje spektakolare.

Egjipt

25-28 Janar 2011 – Qeveria egjiptiane bllokoi në mënyrë progresive faqet e mediave sociale dhe të tjera – pastaj mbylli të gjitha rrjetet e internetit dhe të lëvizshme.

reagimet:

 • ISP i huaj siguroi lidhje modemi përmes linjës fikse
 • Google dhe Twitter vendosën një shërbim që shndërronte zërat e postës elektronike në tweet për #egjiptian
 • 1.317.233 tweet në lidhje me Egjiptianët deri në 24-30 Janar – 10x më shumë se një javë më parë.

Results:

 • Lidhja në internet u rivendos në 2 shkurt por përmbajtja mbeti e censuruar
 • 2 milion 10,6 milion rritje të llogarive egjiptiane në Facebook nga

Janar-Dhjetor 2011

 • 140,000 1 milion rritja e përdoruesve të Egjiptianëve HotSpot Shield VPN gjatë revolucionit.

Turqi

20 Mars 2014 – Kompanitë e telekomunikacionit bllokuan Twitter.

reagimi:

 • Përdoruesit dërguan tweet në sms
 • Përdoruesit ndryshuan Cilësimet e Emrave të Domainit (DNS) pas udhëzimeve
 • 29% e përdoruesve turq (5.77 milion njerëz) përdorën Rrjete Virtuale Private (VPN) në kohën e ndalimit.

Results:

2.5 milion tweet-a të postuar nga përdoruesit turq në më pak se 24 orë – kjo është 17,000 tweet në minutë.

Rekordi turk Tweet thyer me 138%

Gjykata kushtetuese e Turqisë hoqi ndalimin në Twitter në 3 prill.

Rusi

13 Mars 2014 – IPO-të ruse bllokuan faqet e internetit të drejtuara nga lëvizjet e opozitës: kasparov.ru, EJ.ru, Grani.ru, echo.msk.ru, dhe blogu i Gazetës Live të kritikut të Kremlinit, Alexey Navalny.

reagimi:

 • Techniqueshtë zhvilluar një teknikë ‘pasqyrimi’: një programues shtoi adresën IP të Lajme Jeta – një vend lajmesh pro-qeveritare – në rekordin e adresave IP të blogut të bllokuar të Navalny. Ofruesit e Shërbimeve bllokuan IP-adresën e rreme dhe filtruan Lajmet Joqeveritare pro-qeveritare.

Result:

 • Pas disa ditësh, blog-u i Navalny u hoq nga lista e zezë.

Mjetet kryesore për të mposhtur censurën:

 1. Rrjeti Virtual Privat (VPN) = një teknologji që përdor tunele të koduar në komunikimin online
  • 250,000 numrin ditor të shkarkimeve të Hotspot Shield VPN që nga 2013
  • 19% e njerëzve në mbarë botën përdorin VPN për të fshehur detajet e shfletimit nga qeveritë
  • VPN-të e njohura përfshijnë
   1. Qasje në Internet private
   2. Privatësia e Norton Hotspot
   3. Hotspot Shield Elite
   4. proXPN 2.5.0.
   5. VPN Direkt
 2. Router Onion (TOR) është një rrjet tunelesh dhe nyjesh që ofrojnë rrugë të zigzagging online në:
  • 300% shkalla e rritjes së përdorimit të Tor midis 2013 dhe 2014
  • Pako Tor Browser (versioni i fundit: 3.5.4) aktualisht është softveri më i popullarizuar për sigurinë e përdoruesve
 3. Proxies të thjeshtë të uebit = aplikacione në formën e uebfaqes që përdorin serverët ndërmjetës të uebit për të anashkaluar filtrat kombëtar dhe për të kërcyer zjarret.
  • Serverët e njohur të Proxy përfshijnë:
   1. HMA VPN
   2. PureVPN
   3. IPVanish VPN
   4. OverPlay VPN
   5. CyberGhost VPN

Dndrrat e një interneti demokratik ende pengohen nga regjimet politike dhe diktatorët. Por popullariteti në rritje i mjeteve të shmangies dhe shembujt e solidaritetit global tregojnë se njerëzit mund të luftojnë përsëri.

burimet

 • freedomhouse.org
 • smallmedia.org.uk
 • google.co.uk
 • ro.uow.edu.au
 • jeffesposito.com
 • fastcompany.com
 • theguardian.com
 • washingtonpost.com
 • blog.globalwebindex.net
 • advocacy.globalvoicesonline.org
 • hotspotshield.com
 • pcmag.com
 • toptenreviews.com
 • bloomberg.com
 • techinasia.com
 • time.com
 • torproject.org
 • harvard.edu
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map