Si të krijoni një Blog Udhëtimi Vjetër të Suksesshëm

Disclosure: Mbështetja juaj ju ndihmon të mbani sitin në punë! Ne fitojmë një tarifë referimi për disa nga shërbimet që rekomandojmë në këtë faqe.


Udhëtimi ka qenë gjithmonë biznes i madh – në fakt, industria e udhëtimit dhe turizmit siguron eksportin numër një të shërbimit në Shtetet e Bashkuara, por ai është bërë një sulmues i vërtetë vitet e fundit falë popullaritetit gjithnjë në rritje të blogeve të udhëtimit. Interneti ka bërë që udhëtimi i kolltukëve të jetë më i lehtë se kurrë më parë, dhe me mijëra blogerë që bëjnë udhëtime jo vetëm një hobi, por një mënyrë jetese dhe karriere, audienca e mundshme për një blog të jashtëzakonshëm udhëtimesh është shumë e madhe.

Paratë e gatshme të ofruara nga industria e udhëtimit kërkon më shumë sesa të shfletosh një faqe të shpejtë prefab dhe blerje për sponsorë. Për fillestarët, nuk janë të gjitha biletat e avionëve falas dhe margaritarët e krahasuar; sytë tuaj duhet të jenë të hapur për sfidat domethënëse që shoqërojnë ndërtimin e një blogu të suksesshëm të udhëtimit. Për më tepër, është thelbësore të investoni kohë dhe kërkime në zbulimin e vendit të duhur për blogun tuaj të ri. Nëse është e përqendruar në një rajon të caktuar, grupmoshë ose kategori tjetër, gjetja e ngrohtë e duhur mund të bëjë të gjithë ndryshimin midis një blogu që ngrihet dhe ai që bie mbi sipërfaqen e tij.

Blog-ut tuaj i duhet një shtëpi në Internet, dhe hulumtimi i ofruesit të duhur të pritjes është shumë i rëndësishëm. Blogjet e udhëtimit shpesh shfaqin shumë foto dhe video, prandaj sigurohuni që të vlerësoni me kujdes hostet e mundshëm për t’u siguruar që ata kanë gjerësinë e bandës, ruajtjen dhe veçoritë e tjera që kërkon blogu juaj i ri.

Si me çdo blog tjetër, krijimi i përmbajtjes tuaj origjinale do të jetë një pjesë tjetër thelbësore e suksesit tuaj. Përmbajtja me cilësi të lartë që është e dobishme, e veprueshme dhe interesante për audiencën tuaj të synuar do të shkojë shumë përpara drejt ndërtimit të një vijuese që mund të sigurojë të ardhura fitimprurëse të reklamës ose madje të shndërrohet në klientë për librin tuaj të pashmangshëm të udhëtimit. Dhe mos harroni fotot! Investimi në pajisje të fotografisë cilësore (dhe trajnim, nëse është e nevojshme) mund të ketë një ndikim të madh në lexueshmërinë dhe ndarjen e blogut tuaj.

Përveç përmbajtjes origjinale që do të ndani në blogun tuaj, përdorimi i zgjuar i mediave sociale në përpjekjet tuaja promocionale mund të paguajë pa masë. Angazhimi i audiencës suaj dhe pjesëmarrja në diskutime, si dhe ndarja e një larmie përmbajtjesh (në vend se thjesht të transmetoni vetë) do të shkojë shumë larg në ndërtimin dhe rritjen e internetit tuaj në vijim dhe të rastësishëm.

Gati për të ndjekur ëndrrat tuaja dhe për të dokumentuar aventurat tuaja globale që trokasin për masat? Para se të rrëmbeni laptopin dhe aparatin tuaj, mos harroni se përqendrimi i vizionit dhe audiencës tuaj, zgjedhja e mjeteve të duhura dhe krijimi i përmbajtjes bindëse janë hapat e parë në udhëtimin drejt suksesit në blogging..

Blog Blog

Si të krijoni një Blog Udhëtimi Vjetër të Suksesshëm

Industria e bllokimit të udhëtimeve vazhdimisht rritet, me gjithnjë e më shumë njerëz që duan të bëjnë udhëtimin në botë punën e tyre me kohë të plotë. Blogimi i udhëtimeve kërkon pasion, punë të palodhur dhe vendosmëri. A keni atë që duhet? Përdorni këtë udhëzues për të filluar fillimin tuaj për ta realizuar ëndrrën tuaj.

Zgjidh një Niche

Hapi i parë është zgjedhja e një kamare që do t’ju bëjë të dalloheni nga të gjithë bloget e tjera të udhëtimit. Shtë e rëndësishme të zgjidhni një kamare specifike që ju lejon të përqendroheni në një gjë. Për shembull, të shkruash një blog në lidhje me udhëtimet në Amerikën Latine do të ishte më e vështirë sesa një blog në lidhje me shpinës në malet e Andeve.

Bëni vetes pyetjet e mëposhtme kur zgjidhni një kamare:

 • A ju pëlqen ngrohtë?
 • A e dini se për çfarë po flisni?
 • A janë të tjerët të interesuar për këtë temë?
 • A po rritet interesi për këtë ngrohtë?
 • A botimet e tjera mbulojnë të njëjtën ngrohtë? Nëse po, sa?
 • Whatfarë jeni konkurrentët që mungojnë me blogun e tyre?
 • A do të ketë mjaft për ju që të shkruani?

Në vend të një blogu të përgjithshëm udhëtimesh, konsideroni të përqendroheni në:

 • Një rajon i caktuar i botës
 • Udhëtimi me varkë
 • Backpacking
 • Udhetim me tren
 • Udhëtimi familjar
 • Ushqime lokale

Niche unike të udhëtimit

 • candaceroserardon.com
  • Në blogun e saj, The Great Affair, Candace publikon skicat e saj me bojëra uji nga e gjithë bota.
 • 2people1life.com
  • Ky çift ka një dasmë kudo ku shkojnë. Ata janë martuar mbi 51 herë në 35 vende të ndryshme.
 • travelbarefeet.com
  • Kjo grua udhëton në botë duke kërkuar festa dhe mëson vallet e kulturës.

Farë ka me një emër?

Pasi të keni zgjedhur ngrohtësinë tuaj, mund të filloni të mendoni se çfarë doni të emëroni blogun tuaj.

 • Duhet të jetë i shkurtër, tërheqës dhe i paharrueshëm.
 • Sigurohuni që askush tjetër të ketë diçka të ngjashme me tuajin.
 • Kontrolloni rrjetet e mediave sociale për t’u siguruar që emri të jetë i disponueshëm edhe atje.
 • Përdorni knowem.com për të kontrolluar qindra faqe në media sociale.

Behu krijues! Përdorni këto ide për të krijuar një emër unik të blogut:

Bëni një listë me fjalët kyçe që lidhen me blogun tuaj, pastaj kërkoni sinonime dhe etimologji të atyre fjalëve.

 • Përbër dy fjalë (Facebook)
 • Shtoni një parashtesë ose prapashtesë në një fjalë (Friendster)
 • Tweak një fjalë (Travelocity)
 • Përziej pjesët e dy fjalëve së bashku (Netscape)
 • Krijoni diçka plotësisht të re dhe unike (Squidoo, Etsy)
 • Misspell një fjalë (Digg, Topix)
 • Përdorni një frazë (Flickr, StumbleUpon)

A kam nevojë për një mikpritës?

Nëse jeni serioz në lidhje me bllokimin, dhe përfundimisht duke fituar para nga blogu juaj, atëherë duhet të merrni parasysh përdorimin e një hosti.

Një host do të sigurojë si vijon:

 • Bandwidth për lexuesit tuaj për të hyrë në blogun tuaj.
 • Hapësirë ​​dhe ruajtje e diskut (për softuer, imazhe dhe tekst).
 • Mjetet dhe shërbimet për t’ju ndihmuar të krijoni blogun tuaj.
 • Mbështetja e klientit: Si një e re, do t’ju duhet kjo nëse nguliteni ndonjëherë.

Përdorimi i një hosti është i përballueshëm. Ekzistojnë një shumëllojshmëri e ushtrive që ofrojnë shërbimet e tyre për më pak se 5 dollarë në muaj (disa të ulët sa 1.99 $).

Para se të merrni vendimin tuaj, bëni disa hulumtime.

 • Kush përdorin bloget tuaja të preferuara? Ju mund të përdorni WhoIsHostingThis.com për të kontrolluar!
 • Lexoni rishikimet për zgjedhjet tuaja kryesore – WhoIsHostingThis.com ju ka mbuluar me mijëra komente nga përdoruesit e vërtetë ashtu si ju.

Filloni me WordPress

Më shumë se 50% e 100 blogjeve më të larta të Technorati përdorin WordPress, dhe për një arsye të mirë. WordPress është i shpejtë, i lehtë për t’u përdorur dhe ofron personalizime për një sit unik. Më poshtë do t’ju ndihmojë të filloni blogun tuaj në WordPress.

 • Nëse jeni duke përdorur një host, do të duhet të instaloni WordPress në kompjuterin tuaj. Disa ofrues të hostit ofrojnë mjete që instalojnë WordPress për ju.
 • Pavarësisht nëse përdorni një host ose jo, WordPress ofron mësime për t’ju ndihmuar të merrni dhe drejtimin.
 • Pasi të keni vendosur llogarinë tuaj, zgjidhni një temë: Tema kontrollon hartimin dhe prezantimin e përmbajtjes në blogun tuaj. Ju mund të shkarkoni një temë nga WordPress, ose të shkarkoni një nga një sit tjetër, të tilla si Themeforest.

Shtojcat e WordPress

Pluginat janë mjete që synojnë ta bëjnë WordPress më funksionale si për ju ashtu edhe për lexuesit tuaj. Këtu janë disa shtojcave që do t’ju ndihmojnë në blogun tuaj të udhëtimit.

Shtojcat e mediave sociale

Të qenit aktiv në faqet e mediave sociale është integral për një blog të suksesshëm.

 • Butonat e Shpërndarjes së addthis.com
  • Kjo shtojcë ju lejon të shtoni ikona të mediave sociale në blogun tuaj në mënyrë që lexuesit tuaj të ndajnë postimet tuaja.
   • Ju zgjidhni stilin e butonave të aksioneve.
   • Kjo shtojcë nuk do të ngadalësojë faqen tuaj dhe është optimizuar për faqet e lëvizshme.
 • addthis.com Ndiqni Butonat
  • Sigurohuni që lexuesit tuaj të kenë qasje të lehtë në llogaritë tuaja të mediave sociale.
   • Përdorni këtë shtojcë për të rregulluar butonat e ndjekur për blogun tuaj.
   • Ju madje mund të shihni se cilat rrjete të mediave sociale lexuesit tuaj po përdorin më së shumti dhe cila përmbajtje po merr vëmendjen më të madhe.
 • Tweetily
  • Kjo është për kohën kur nuk mund të cicëroni, si kur jeni duke fjetur ose pa qasje në internet gjatë udhëtimeve tuaja.
   • Promovoni blogun tuaj dhe drejtoni trafikun në faqen tuaj duke postuar automatikisht tweet për blogun tuaj.
   • Ju vendosni frekuencën dhe zgjidhni postimet që nuk doni të përfshini.
 • MapPress Easy Google Maps
  • Kjo shtojcë është e shkëlqyeshme kur ju duhet t’u tregoni lexuesve tuaj një zonë të caktuar që keni vizituar ose po diskutoni.
   • Përdorni hartën interaktive në ekranin tuaj të redaktimit duke shtypur një adresë.
   • Lexuesit mund të marrin udhëzime për në destinacion direkt nga postimi juaj.
 • Harta Botërore e Nomadave
  • Një lloj tjetër i shtojcave të hartave që ju lejon të hartoni udhëtimin tuaj.
   • Do vend mund të lidhet me një postim në blog, të ketë një përshkrim të shkurtër ose të shfaq datat e udhëtimit.
 • UP Udhëtimi Botëror
  • Tregojuni lexuesve tuaj vendndodhjen tuaj aktuale dhe detajet e udhëtimit.
   • Lexuesit tuaj mund të propozojnë takime nëse do të jeni në të njëjtin vend.
 • Dropper foto
  • Kur nuk keni fotografinë tuaj për të përdorur, kjo shtojcë e Flickr ju lejon të kërkoni dhe shikoni foto nga WordPress.
   • Ajo e hedh fotografinë në postimin tuaj dhe përfshin kredi fotografike.
   • Mbani në mend se mund t’ju ngadalësojë nëse serverët Flickr kanë një ditë të ngadaltë.
 • Galeria Nextgen
  • Kjo shtojcë krijon një galeri fotografish moderne për të gjitha fotot tuaja të udhëtimit.
   • Ju mund të organizoni dhe rregulloni galeritë tuaja.
   • Fotografitë mund të shfaqen në një shfaqje rrëshqitëse ose si figura të vogla, dhe në një postim ose në shiritin tuaj anësor.
 • Filigrani i Rinovuar
  • Kjo shtojcë ju lejon të shtoni një filigran në fotot e ngarkuara.
   • Kjo do t’i parandalojë njerëzit të përdorin fotot tuaja të udhëtimit pa ju dhënë kredi.
   • Ju zgjidhni fontin, ngjyrën, errësirën dhe vendosjen e ujërave të zeza.
 • Prekje WP
  • Kjo shtojcë krijon një sit miqësor për celularin për blogun tuaj.
   • Ky është një opsion i shkëlqyeshëm për lexuesit tuaj në vazhdim.
 • Sistemi i komenteve Diqus
  • Kjo shtojcë do të ndihmojë në rritjen e ekspozimit tuaj në blog duke bërë komentet më interaktive.
   • SEOshtë miqësor me SEO, duke lejuar që komentet tuaja të indeksohen nga motorët e kërkimit.
   • Ofron njoftime dhe mundësinë për t’u përgjigjur me email dhe filtrimin e spamit.

Filloni të shkruani

Pasi të jeni vendosur të gjithë në WordPress, mund të filloni të përqendroheni në atë që dëshirojnë lexuesit, përmbajtjen!

Kaloni kohë në titullin tuaj! Ai shfaqet në rezultatet e motorëve të kërkimit, burimet RSS dhe mediat sociale, kështu që duhet të jetë shumë i klikueshëm.

 • Filloni një debat ose krijoni polemikë.
 • Bej nje pyetje.
 • Personalizoni titullin tuaj duke përdorur botën “ju” në të.
 • Mbajeni atë të shkurtër dhe të parezistueshëm.
 • Mos përdorni periudha.
 • Identifikoni një nevojë dhe komunikoni lexuesve tuaj se nevoja e tyre do të zgjidhet në postimin tuaj.

Angazhoni lexuesit tuaj! Shkruani për përvojat tuaja, jo vetëm informacionin e përgjithshëm që ata mund të gjejnë diku tjetër.

Lëreni personalitetin tuaj të shkëlqejë në postimet tuaja dhe bëjeni ato personale.

 • Mos u jepni atyre një postim të plotë me informacione të përgjithshme që ata mund të gjejnë kudo.
 • Shkruaj për përvojat TUAJ.
 • Jepuni atyre këshilla bazuar në përvojat tuaja.

Lexuesit nuk kanë një hapësirë ​​të gjatë vëmendjeje, kështu që mbajini shkurtimisht.

 • Përqendrohuni në dhënien e lexuesve tuaj sa më shumë që ata do të kenë nevojë për këtë temë, pa u mbërritur.
 • Disa nga postimet tuaja do të jenë më të gjata se të tjerët, por për ato të shpejtë dhe të thjeshtë, xhironi midis 250 dhe 1000 fjalë.

Shtoni thellësi në postimin tuaj dhe bëjeni të dobishëm për lexuesit tuaj nga:

 • Duke përdorur shembuj
 • Sugjerimi i leximit të mëtejshëm
 • Përdorimi i një metafore ose anekdote
 • Përfshirja e lexuesve tuaj (përfshirë një sondazh, kërkoni që ata të përgjigjen)

Bëni postimin tuaj të skanueshëm! Meqenëse vetëm 16% e njerëzve dëshirojnë të lexojnë një faqe në internet për fjalë, do të dëshironi ta lehtësoni skanimin e tyre.

 • Përdorni listat
 • Përdorni mundësi të theksuara, italike, KAPITALI, duke nënvizuar dhe mundësi të tjera të formatimit.
 • Përdorni fotografi

Ftoni blogerë të ftuar, por ruajeni integritetin editorial të faqes duke siguruar që artikujt në të cilët kontribuojnë janë në të njëjtin standard, të cilit i mbani vetë.

Të jetë i qëndrueshëm! Konsistenca në botimin tuaj është e rëndësishme kur ndërtoni një audiencë. Krijoni një orar botimi dhe ngjituni në mënyrë që lexuesit tuaj të dinë kur të presin postimin tuaj të radhës.

Foto perfekte

Fotografitë e shkëlqyera janë një element kryesor për çdo blog udhëtimi. Njerëzit duan të shohin se çfarë po përjetoni.

Investoni në një aparat fotografik! Kur udhëtoni në botë do t’ju duhet një kamerë e besueshme për të kapur aventurat tuaja.

Kur ju zgjidhni kamerën, duhet të merrni parasysh sa vijon:

 • DSLR ose Point dhe Shoot?
  • DSLR-të janë më të shtrenjta, më të mëdha dhe më të rënda, por kanë cilësi më të mirë fotografish.
   • Nikon D5200, Canon EOS Rebel (çdo version) dhe Sony Alpha SLT-A37 janë të gjitha kamerat e njohura për përdoruesit e DSLR për herë të parë.
  • Kamerat Point dhe Shoot janë më pak të shtrenjta, më të lehta dhe më të vogla, por shumica nuk kanë cilësinë e një DSLR.
   • Fujifilm FinePix, Sony Cyber-shot dhe Canon PowerShot janë të gjitha pikat e njohura dhe kamerat fotografuese.
 • qëllim
  • Do të bëni fotografi profesionale ose thjesht duke dokumentuar udhëtimin tuaj për kujtesën tuaj dhe lexuesit tuaj?
 • Size / Pesha
  • Meqenëse hapësira është e ngushtë kur udhëtoni, do të dëshironi diçka kompakte dhe të lehtë.

Shkolla e Fotografisë Dixhitale

Një burim për çdo fotografi, sugjeron sa më poshtë për fotografimin e aventurave tuaja:

 • Kërkoni foto të vendeve që dëshironi të vizitoni dhe merrni parasysh ndriçimin, ngjyrën dhe këndet.
 • Merrni kohën tuaj, përpiquni të merrni 5-10 foto të shkëlqyera në vend të 200 fotografive.
 • Jini të durueshëm pasi të keni gjetur vendin tuaj.
 • Përfitoni nga drita e mëngjesit të hershëm.
 • Jepini vetes opsione: Pasi të keni gjetur vendin dhe këndin tuaj të përsosur, merrni imazhe horizontale dhe vertikale.
  • Nëse keni një person të rastit në foton tuaj, provoni fotografinë me një burrë, grua, fëmijë, çift …
  • Mos qëlloni shumë fort, gjithmonë mund të zmadhoni ndërsa redaktoni.
 • Kontrolloni dy herë që fotografia juaj është ajo që dëshironi dhe jo e mbaruar ose e nënvlerësuar përpara se të transferoheni në destinacionin tuaj të ardhshëm.
 • Mbani të pastra lentet dhe kamerën tuaj, nuk doni të prishni xhirimin e përsosur me papastërti në lentet tuaja.
 • Merrni shënime ndërsa shkoni me emrat e peizazheve që fotografoni, kjo do t’ju ndihmojë kur të ktheheni në shtëpi dhe të filloni të shkruani.

Kur nuk mund të gjeni fotot e duhura në bibliotekën tuaj, mos harroni për shtojcën e përmendur më lart, Photo Dropper dhe shtojcat e tjera të ngjashme.

Nëse keni aparatin fotografik dhe kontrolloni disa këshilla në internet dhe akoma nuk ndjeheni rehat me aparatin tuaj, merrni një klasë për të përmirësuar aftësitë tuaja.

Kontrolloni me dyqanet lokale të fotografisë për të parë nëse ato ofrojnë ndonjë klasë. Regjistrohuni për një klasë ose punëtori të fotografisë në internet. Disa, si Matadoru.com, ofrojnë kurse për fotografinë e udhëtimit.

Merrni emrin tuaj atje

Do të duhet të bëheni pjesë e komunitetit të blogut të udhëtimit nëse dëshironi të jeni i suksesshëm. Përdorimi i mediave sociale në avantazhin tuaj do të drejtojë trafikun në blogun tuaj.

Bashkohuni me komunitetin:

 • Promovoni punën e të tjerëve në komunitet.
 • Lini komente insightful në bloget e tjera të udhëtimit dhe ndani postimet / tweet-et e tyre.
 • Ndani postimet dhe tweet-et e blogerëve të tjerë.
 • Nëse dikush ju tërheq retweet, falënderoni ata dhe kthejeni mirësinë.
 • Bashkohu në një komunitet të blogut të udhëtimit, si Exchange Blog Exchange, Shkrimtarët Shkëmbim Shkëmbimesh dhe Bootsnall.
 • Bashkohuni diskutimeve dhe rrjeteve me blogerët e tjerë.

Mediat sociale: Promovoni blogun tuaj në rrjetet tuaja të mediave sociale.

 • Google+
  • Sigurohuni që profili juaj të jetë profesional dhe i azhurnuar.
  • Postoni lidhjen tuaj në blog dhe një përshkrim në profilin tuaj.
  • Bashkohuni grupeve që rrethojnë ngrohtësinë tuaj dhe ndajeni gjithashtu atje.
 • Facebook
  • Mos harroni vetëm lidhjen tuaj, shkruani një përshkrim për të shkuar me të.
  • Bashkohuni me grupet në Facebook ku mund të ndani postimet tuaja në blog.
  • Nëse keni një llogari të veçantë për blogun tuaj, sigurohuni që të postoni në të dy llogaritë.
 • Pinterest
  • Për t’i bërë njerëzit të pinin postimin tuaj, do t’ju duhet një imazh që veçohet.
  • Infografika dhe imazhet qesharake janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të rikthyer trafikun në blogun tuaj.
 • Cicëroj
  • Përfshini URL-në tuaj të blogut në adresën tuaj në Twitter.
  • Tweet në lidhje me postimin tuaj pasi të publikohet.
  • Meqenëse keni vetëm 140 karaktere, përpiquni të përmblidhni postimin tuaj ose përdorni një citat prej tij.
  • Filloni një bisedë në Twitter në lidhje me temën tuaj të blogut.
 • LinkedIn
  • Përditësoni statusin tuaj disa herë në ditë.
  • Postoni në lidhje me postimet tuaja të reja kur ato të publikohen.

Rritni autoritetin e Blog-ut tuaj

Marrja e lexuesve të rinj çdo ditë dhe ndërtimi i lidhjeve tuaja është jashtëzakonisht e rëndësishme.

 • Zhvilloni marrëdhënie me blogerët e tjerë.
 • Komentoni në blogje dhe forume të tjera.
 • Shkruajini postimet e miqve për vendet e tjera të udhëtimit.
 • RSS Feeds: Jepni lexuesve tuaj mundësinë të abonohen për ju dhe të marrin azhurnime me email.

Duke bere para

Para se të merrni parasysh këtë hap, duhet të siguroheni që keni bërë gjithçka më lart, të vendosur me sukses si një bloger të besueshëm të udhëtimit dhe të ndërtoni një audiencë të konsiderueshme.

Mënyrat për të fituar para reklamimi

Vetëm bloget më të mëdha mund të mbështeten vetëm në reklamat për të fituar një fitim.

Google Adsense

 • Reklamimi kontekstual – Google Adsense është një nga programet më të njohura të reklamimit kontekstual.
 • Reklamat shfaqen bazuar në përmbajtjen e blogut tuaj.
 • Blog-u juaj skanohet nga programet, pastaj reklamat shfaqen bazuar në përmbajtjen e blogut tuaj.
 • Ju merrni një shumë të caktuar sa herë që dikush klikon në njërën prej reklamave.

Rrjeti i Publikuar Yahoo

 • Reklamat CPC – Këto janë të ngjashme me reklamat kontekstuale, por ato nuk skanojnë përmbajtjen e blogut tuaj.
 • Ju mund t’i vendosni ato për të shfaqur reklama në lidhje me fjalët tuaja.
 • Të ardhurat mesatare për 1,00 klikime = 35 dollarë.
 • Për të maksimizuar fitimin, ju mund të kombinoni këtë lloj reklame me Google Adsense.

Fastclick

 • Reklama të bazuara në përshtypje – Ju fitoni një sasi të vogël sa herë që shikohet një reklamë në blogun tuaj.
 • Fastclick dhe Tribal Fusion janë dy programe reklamimi të bazuara në përshtypje.

Reklamim vendas

 • Përmbajtja reklamuese që përfshin rishikime ose një temë që i përshtatet nofkës së markës.
 • Bëni këtë vetëm nëse i sjell dobi lexuesit tuaj dhe zbuloni gjithmonë se është një post i sponsorizuar.

Mundësitë e Filialit

 • Kjo përfshin rekomandimin e një produkti për lexuesit tuaj me një lidhje Filialin.
 • Nëse lexuesi juaj blen produktin ose ndërmerr veprime, ju merrni një përqindje të shitjes ose një tarifë të vlerësuar të performancës.

mallra

 • Të ardhurat nga Filiali janë të këndshme dhe relativisht të lehta për tu futur, por nëse dëshironi të fitoni para serioze mund të konsideroni shitjen e gjërave që lidhen me blogun tuaj: aplikacione, libra ose ebooks.

Të folurit publik

 • Bëhuni folës në konferencat e udhëtimit ose ndonjë gjë tjetër në lidhje me atë që bëni.
 • Ju mund të mos paguani për ta bërë këtë në fillim, por pasi emri juaj të jetë atje dhe të jeni vendosur atje mund të ketë fitim.

Consulting

 • Jini një konsulent në fushën tuaj të ekspertizës. Ndihmoni njerëzit të prenotojnë udhëtimin e tyre në ëndërr.

Si e bëjnë ata?

Këtu është një vështrim se si dy blogerët kryesorë të udhëtimit fitojnë para me blogun e tyre.

y Blog Udhëtimi

 • Reklamimi: Reklamat e banderolave ​​në shiritin anësor.
 • Postime të sponsorizuara.
 • Krijoni përmbajtje për faqet e tjera (si Kidspot dhe Aussie Express).
 • Lidhje Affiliate: Ata i përdorin këto, por jo shpesh.

Walking Earl.com

 • eBooks: Ai ka shkruar dy deri tani.
 • Tundje Earl Tours: Udhëtime të përballueshme në vende të ndryshme, fitim i vogël.
 • Reklamim, sponsorizim dhe lidhje lidhëse.

Rri atje

Nëse qëllimi juaj është të siguroni jetesën me blogun tuaj, duhet të jeni të durueshëm dhe të punoni shumë.

Rrinë me të! Nuk ndodh brenda natës.

Sipas një studimi të FHR, më shumë se 20% e blogerëve të udhëtimit thonë se u duheshin 6-12 muaj për të filluar të fitonin para nga blogu i tyre.

Ju mund të punoni 60+ orë në javë, por pasi të keni krijuar kohën, koha e punës do të ekuilibrojë.

burimet

 • addthis.com
 • aluxurytravelblog.com
 • backpacksandbunkbeds.co.uk
 • basicblogtips.com
 • bloggerabroad.com
 • blogs.constantcontact.com
 • codex.wordpress.org
 • cnn.com
 • digital-photography-school.com
 • gobackpacking.com
 • janefriedman.com
 • moz.com
 • nomadicsamuel.com
 • nngroup.com
 • nytimes.com
 • problogger.net
 • theplanetd.com
 • travelbloggersunite.com
 • voices.yahoo.com
 • ytravelblog.com
 • wanderingearl.com
 • whoishostingthis.webstag.xyz
 • wordpress.org
 • reviews.cnet.com
 • clicksor.com
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map