Nisja e Blogut tuaj të Parë me Fotos sot

Disclosure: Mbështetja juaj ju ndihmon të mbani sitin në punë! Ne fitojmë një tarifë referimi për disa nga shërbimet që rekomandojmë në këtë faqe.


Nëse fotografia është pasioni juaj, ju nuk jeni vetëm.

Që kur Daguerre kapi foton e parë të njohur për një person në 1838, mbi 3.5 trilion fotografi janë marrë në të gjithë botën, me shumicën e tyre të marra në dekadat e fundit. Sot, më shumë se 380 milion fotografi janë marrë çdo vit.

Po mendoni ta ndani pasionin tuaj për fotografinë me një blog? Me kaq shumë milion fotografi që ndahen dhe ngarkohen në internet – më shumë se 1.8 miliardë çdo ditë – është e vështirë të qëndrosh nga turma.

Itshtë e mundur, megjithëse: ka mjaft blogje të suksesshme të fotografisë atje, duke përfshirë PhotoFocus të Scott Bourne, blogun e fotografit të famshëm Joe McNally, dhe sitin arsimor Sprouting Photographer.

Por përsëritja e suksesit të tyre nuk është e lehtë. Nëse blog-u juaj do të hiqet, do të duhet të përdorni disa strategji.

Fillon me zgjedhjen e një kamare. Nëse përpiqeni t’u drejtoheni të gjithëve, nuk do t’i drejtoheni askujt. Sa më e përqendruar të jetë ngrohtë, aq më e synuar mund të jetë blog-u juaj drejt një audiencë specifike. Konsideroni të zgjidhni një vend të bazuar në temën tuaj, stilin tuaj unik të fotografisë, ose një aftësi specifike siç është përbërja e fotografive, zhvillimi i dhomës së errët ose manipulimi dixhital. Kur zgjidhni një kamare specifike, mund të bëheni të njohur si ekspert dhe udhëheqës në fushën tuaj.

Përveç ngrohtësisë suaj të blog-ut, ekziston edhe ana teknike për të filluar një blog që duhet të konsiderohet. Ju jeni një ekspert në fotografi, por i dini të gjitha gjërat e pasakta për të zgjedhur një domain dhe për të zgjedhur një plan për mbajtjen në internet? Ekzistojnë gjithashtu softveri që e drejton blogun tuaj për t’u shqyrtuar, si dhe tema dhe shtojca për t’i dhënë faqes tuaj një pamje unike dhe më shumë veçori dhe fleksibilitet.

Nëse jeni duke kërkuar të filloni blogun tuaj të fotografisë, hidhni një sy në udhëzuesin tonë më poshtë për të filluar në rrugën drejt suksesit.

Si-to-Start-nje-PhotographyBlog

Si të filloni një blog fotografik fantastik

Mund të zgjidhni cilësimet më të mira të shpejtësisë së qepenit dhe hapjen e dritës, pa e parë madje as matësin tuaj të dritës, ju e dini se si të krijoni një e shtënë të përsosur, dhe keni zotëruar Photoshop dhe Lightroom. Pse të mos e ndani pasionin tuaj për fotografinë me botën duke krijuar blog-un tuaj fotografik? Këtu janë disa këshilla të thjeshta për t’ju ndihmuar të filloni.

Zgjidhni Niche Tuaj

Në mënyrë që të dalloheni nga shumë bloge të fotografisë tashmë atje, është një ide e mirë të përqendroheni në një vend. Kur zgjidhni zonën tuaj të ngrohtë, merrni parasysh sa vijon:

 • A më emocionon kjo temë?
  • Nëse lënda që keni zgjedhur nuk ju emocionon, ka të ngjarë të mos e entuziazmojë audiencën tuaj
 • A e di për këtë temë?
  • Ju nuk mund të prisni që njerëzit të respektojnë autoritetin tuaj për një temë nëse nuk jeni në të vërtetë një autoritet
 • A janë të interesuar njerëzit e tjerë për këtë temë?
  • Nëse përqendrimi juaj është shumë i ngushtë, mund të mos keni një audiencë të mjaftueshme
 • Farë ju bën të ndryshëm?
  • Ju jeni unik dhe blog-u juaj duhet të jetë shumë
  • Kapitalizoni në pikat tuaja të forta, pavarësisht nëse kjo është përbërja juaj, stili i shkrimit ose aftësitë teknike

Ka mjaft niches fotografike për t’u marrë parasysh:

 • ushqim
 • mënyrë
 • natyrë
 • kafshët
 • mot
 • sportiv
 • urban
 • Udhëtim
 • Portrete
 • panorama
 • e zezë & e bardhë
 • Redaktimi ose dhoma e errët dixhitale
 • Ngjarjet në jetën tuaj

Këtu janë tre fotografë që kanë shkëlqyer në nuancat e tyre:

 • Yasem Yll (jasminestarblog.com)
  • Një shkrimtar i talentuar që bën përpjekje për të kuptuar tregimet e subjekteve të saj dhe pastaj i tregon ato histori në një mënyrë romantike
  • Postimet e saj si duhet të japin këshilla për fotografët e tjerë të dasmave
 • David DuChemin (davidduchemin.com)
  • David është një fotograf botëror dhe humanitar që udhëton në botë duke kapur foto të jashtëzakonshme.
  • Fotografitë dhe shkrimet e tij thuhet se janë frymëzuese.
 • Laurens Kuipers (blog.laurenskuipers.nl)
  • Një fotograf Hollandez që përqendrohet në arkitekturën dhe peizazhet natyrore.
  • Qasja e Laurens-it për të marrë parasysh mënyrën e përdorimit të peizazheve dhe strukturave, kështu që fotografitë e tij shpesh përfshijnë lëvizjen e sendeve si njerëzit dhe automobilat.

Farë ka me një emër?

 • Emri i domain-it në blogun tuaj duhet të jetë i shkurtër, tërheqës dhe i paharrueshëm.
 • Jini krijues, përdorni këto ide për të krijuar një emër unik në blog:
  • Bëni një listë me fjalët kyçe që lidhen me blogun tuaj, pastaj kërkoni sinonime dhe etimologji të atyre fjalëve.
  • Përbër dy fjalë (Facebook)
  • Shtoni një parashtesë ose prapashtesë në një fjalë (Friendster)
  • Përziej pjesë të dy fjalëve së bashku (Netscape, Microsoft)
  • Krijoni diçka plotësisht të re dhe unike (Squidoo, Etsy)
  • Përdorni një frazë (StumbleUpon)
  • Misspell një fjalë (Digg, Topix)
 • Sigurohuni që emri juaj të jetë unik.
  • Kontrolloni rrjetet e mediave sociale për t’u siguruar që emri të jetë i disponueshëm edhe atje.
  • përdorim knowem.com për të kontrolluar qindra faqe në media sociale.
 • Shmangni grilat, ato mund të zvogëlojnë besueshmërinë tuaj.
  • Me siguri, ata tregojnë spam dhe mund ta bëjnë më të vështirë për ju të fitoni lidhje.

Vendosni faqen tuaj

Pasi ta dini se çfarë do të telefononi në blogun tuaj, është koha ta krijoni atë. Ju do të duhet një kompani pritëse, një emër domaini dhe një platformë Blogging për të filluar.

Kompania pritëse

 • Këto kompani ju ofrojnë:
  • Bandwidth (në mënyrë që njerëzit të mund të vizitojnë faqen tuaj)
  • Hapësira e ruajtjes (fotografitë marrin shumë hapësirë)
  • Vegla dhe shtojca për uebfaqen tuaj
 • Pritësit e rekomanduar nga WordPress përfshijnë:
  • Bluehost
  • Dreamhost

Emrat e Domainit

 • Në mënyrë tipike, ju mund të blini emrin e domain-it nga kompania juaj e pritjes, duke ju lejuar të paketoni regjistrimin e domain dhe të pritni të gjithë në një vend.
 • Shumë nikoqirë ofrojnë një emër domain falas me blerjen e një plani pritës.
 • Përndryshe, ju mund të përdorni një regjistrues të veçantë të domenit për të regjistruar dhe menaxhuar emrat e domain tuaj si:
  • NameCheap.com
  • Domain.com
  • GoDaddy.com

Zgjidh një Platformë

 • Jo vetëm që ju nevojitet një vend për faqen tuaj të internetit, por gjithashtu keni nevojë për një platformë Blogging për ta drejtuar atë. Një platformë është softuer që drejton faqen tuaj në një server pritës.
 • WordPress është një zgjedhje e mirë për një numër arsyesh:
  • 3% e të gjitha faqeve të internetit përdorin WordPress
  • WordPress fuqizon gati 75 milion faqe në internet në të gjithë botën
  • Ju mund të përdorni WordPress në 40 gjuhë të ndryshme
  • Ajo ka një komunitet të madh mbështetës dhe burime të shumta të palëve të treta, përveç ekipit të përkushtuar për përkrahje në Automattic (kompania që qëndron pas WordPress)
  • Ka 35,777 shtesa për WordPress (dhe një e re shtohet pothuajse çdo orë).
 • Alternativat e WordPress:
  • MovableType.org
  • Koken.me
  • Exposure.so

Përqendrohuni në Visual

Fotografia ka të bëjë me atë që shihni, dhe njerëzit që vijnë në një blog fotografish presin të shohin një faqe në internet të bukur. Imazhet me cilësi të lartë janë të rëndësishme, por mënyra se si ato imazhe shfaqen në faqe është thelbësore.

Temat për të personalizuar WordPress

 • Temat janë mënyra sesi ju prezantoni dhe kontrolloni informacionin në blogun tuaj.
 • Zgjidh një temë që tregon fokusin kryesor të blogut tuaj të fotografive: fotot.
 • Një temë e shkëlqyeshme do të jetë e pastër dhe e thjeshtë, pa shumë rrëmujë vizuale për të shkëputur nga fotot tuaja, dhe ajo që ju jep shumë hapësirë.
 • Temat e Shembullit:
  • Nishita
  • Duotone
  • Modulariteti Lite
  • himn
 • Ju mund të gjeni tema direkt në faqen WordPress nën skedën “Temat”, ose nga faqet si Theme Forest dhe Temat Elegant.
 • Ndërsa mund të gjeni tema falas, prisni të paguani rreth 50 dollarë për atë që duket profesional.

plugins

 • Shtojcat shtojnë widget në blogun tuaj, duke i dhënë fleksibilitet më të madh në faqen tuaj.
 • Plugins për të ndihmuar me bloget e fotografive:
  • Ngarkesa me dembel
   • Fotografitë e mëdha mund të ngadalësojnë gjërat në serverin tuaj, veçanërisht nëse postoni shumë prej tyre në një faqe të vetme.
   • Lazy Load do të bëjë që ngarkesat e imazheve vetëm ndërsa përdoruesit lëvizin tek ata në një faqe.
   • Kjo kursen kohë që lexuesit tuaj të ngarkojnë dhe ju kursen bandwidth.
  • Galeria e Feed-it
   • Nëse tashmë keni një prani në Flickr, mund ta lidhni llogarinë tuaj në faqen tuaj të internetit, duke e bërë edhe më të lehtë për njerëzit që të kontrollojnë fotot tuaja.
  • Galeria NextGEN
   • Një nga shtojcat më të njohura të galerive me fotografi WordPress, Galeria NextGen bën rregullimin e shpejtë të imazheve tuaja.
  • monolog
   • Kjo shtojcë ju lejon të krijoni rrëshqitës të përgjegjshëm që mund të futni në faqe dhe bloge.

Thelbësore për Blogim

 • Sistemi i komenteve disqus
  • Një pjesë e argëtimit të krijimit të një blog është bashkëveprimi me audiencën tuaj.
  • Sistemi i komenteve Disqus e bën komentimin më të lehtë dhe zëvendëson sistemin standard të komenteve të WordPress.
 • Akismet
  • Anydo uebfaqe merr pjesën e tij të spamit, por Akismet krahason çdo koment që gjen në faqen tuaj me bibliotekën e tij me përmbajtje robo.
  • Nëse një koment duket sikur është bërë nga një bot, Akismet e filtron atë.
 • Butonat e Shpërndaj / Ndiqni / Ndiqni
  • Bëni më të lehtë për lexuesit tuaj që të ndjekin faqen tuaj të internetit dhe ta ndajnë atë me të tjerët duke shtuar butona të mediave sociale.
  • Shtesa e AddThis.com madje ju lejon të gjurmoni cilën platformë të mediave sociale audienca juaj përdor më shumë.
 • WordPress SEO
  • Kjo shtojcë e bën krijimin edhe më të lehtë të përmbajtjes së kërkueshme duke ju lejuar të ekzaminoni densitetin e fjalëve, shkruani përshkrimet tuaja meta dhe kontrolloni për etiketat alt në imazhet tuaja.

Fotografitë e ngarkimit: Dos dhe don

nuk bëjnë:

 • Vendosni origjinalet tuaja në blogun tuaj
 • Mos harroni të ruani skedarët tuaj origjinal para se t’i redaktoni

A:

 • Vendosni fotografitë tuaja si skedarë JPEG (formati më i mirë për shikimin e fotove në internet)
 • Ndryshoni fotot tuaja para se t’i ngarkoni
  • Sigurohuni që të madhësoni figurat në mënyrë që ato të përshtaten në faqe
   • Blogjet kanë madhësi të ndryshme të zonës së përmbajtjes
   • Përdorni softuer për redaktimin e fotografive për të ndryshuar madhësinë e fotove në mënyrë që ato të vendosen të qetë në faqe
    • Disa opsione për programet e redaktimit të fotografive përfshijnë:
     • GIMP
     • Foto Pos Pro
     • Pixlr

Mos harroni përmbajtjen

Mos harroni: Motorët e kërkimit si Bing dhe Google i konsiderojnë fjalët në faqen tuaj në mënyrë që të përcaktojnë se për çfarë faqe interneti keni.

Përdorni titujt, titulli, meta-përshkrimi dhe etiketat alt në një mënyrë logjike, përshkruese.

 • Mos harroni për SEO WordPress (përmendur më lart).
  • Shtojca ndihmon blogerët të zbatojnë këto etiketa dhe jep sugjerime për praktikat më të mira.

Për të rritur renditjen tuaj në motorët e kërkimit (dhe kërkimet e imazheve veçanërisht) sigurohuni që të caktoni alt-tekst në fotografitë tuaja.

 • Alt-text
  • Qëndron për “Teksti alternative”
  • Shfaqet kur kursori rri pezull mbi një imazh.
  • Shtoni këtë informacion duke klikuar në imazhin në WordPress dhe më pas plotësoni fushën “Alt”
  • Mos përdorni shumë fjalë kyçe, ose vlera e secilës do të hollohet.

Në përgjithësi, teksti i rëndësishëm për ngrohtësinë tuaj mund të ndihmojë në rritjen e renditjes në rezultatet e kërkimit, dhe përmbajtja plotësuese mund të rrisë lexueshmërinë.

Shembuj të përmbajtjes:

 • Shqyrtime të kamerave / pajisjeve
 • Historia prapa secilës fotografi
 • Udhëzime për fotografi
 • Fotografë që admironi
 • Behu krijues:
  • Idetë e mendjes që do të kënaqeshit me shkrimin

Blogjet janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndarë pasionin tuaj me botën, dhe nëse pasioni juaj është fotografia, blog-et i kanë bërë më të lehtë se kurrë të shfaqni artin tuaj.

“Fotografia është e vetmja gjuhë që mund të kuptohet kudo në botë.” – Bruno Barbey

burimet

 • Si të krijoni një Blog Udhëtimi të suksesshëm në mënyrë të suksesshme – whoishostingthis.webstag.xyz
 • Llojet e fotografisë – mediacollege.com
 • Mos e lejoni të Thith Blog-in tuaj të Fotografisë – themoderntog.com
 • Yasem Yll – jasminestarblog.com
 • Ryan Brenizer – ryanbrenizer.com
 • Laurens Kuipers – blog.laurenskuipers.nl
 • Laurens Kuipers – flickr.com
 • Blogjet e mia të preferuara të fotografisë “Top 10” – photofocus.com
 • David Duchemin – davidduchemin.com
 • Wix – wix.com
 • Yola – yola.com
 • Weebly – weebly.com
 • GoDaddy – godaddy.com
 • 14 Statistika befasuese në lidhje me përdorimin e WordPress – managementwp.com
 • Pse WordPress është zgjidhja më e mirë për një faqe në internet në vitin 2014 – make-a-web-site.com
 • 15 mjetet dhe platformat kryesore për krijimin e faqeve të internetit që tërheqin vëmendjen – davidwalsh.name
 • Shtojcat e WordPress – wordpress.org
 • Statistikat e përdorimit dhe pjesa e tregut të WordPress për faqet e internetit – w3techs.com
 • Duke përdorur Temat – codex.wordpress.org
 • Tema e Nishita – tema.wordpress.com
 • Tema duotone – temë.wordpress.com
 • Tema e Liteve të Modularitetit – tema.wordpress.com
 • Tema e himnit – thethefundry.com
 • Temat e WordPress – wordpress.org
 • ThemeForest – themeforest.net
 • Temat elegante – elegantthemes.com
 • 8 Këshilla për Drejtimin e një Blog Foto të suksesshëm – flixelpix.com
 • Plugin me ngarkesë dembel për jQuery – appelsiini.net
 • Sistemi i komenteve disqus – wordpress.org
 • Akismet – wordpress.org
 • Një shtesë e JQuery Flickr Feed – newmediacampaigns.com
 • Ndani butonat – addthis.com
 • Ndiqni Vegla – addthis.com
 • WordPressSEO – wordpress.org
 • Plugins thelbësorë të WordPress për Fotografët & Biznesi i tyre – scottwyden.com
 • Solucionare WP – soliloquywp.com
 • Si të zgjedhim imazhet për renditjen më të mirë të motorit të kërkimit – diythemes.com
 • Dhjetë gabime të zakonshme të bëra nga fotografë që përdorin WordPress – Graphpaperpress.com
 • Blogimi i Fotografive 101, Pjesa 1 – al.blog.wordpress.com
 • 10 Gabime të zakonshme të redaktimit të fotografive – blog.uniquephoto.com
 • 10 këshilla për madhësinë më të mirë të figurës për blogun tuaj – 1dogwoof.com
 • Softueri më i mirë për redaktimin e fotografive: Shkarkoni Këta Redaktorë të Figurave Sot! – digitalcameraworld.com
 • Nis aplikacionin për redaktimin e fotove në desktop të lirë Pixlr – trustedreviews.com
 • Blogger Kujdes: Ju MUND T Get Bëni kërkesë gjyqi për përdorimin e fotove që nuk i zotëroni në Blog-un tuaj – blogher.com
 • Bruno Barbey – Frymëzim nga Mjeshtrat e Fotografisë – 121clicks.com
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map