Blogjet dhe faqet e internetit më të mira rreth Ekuadorit 2017

Disclosure: Mbështetja juaj ju ndihmon të mbani sitin në punë! Ne fitojmë një tarifë referimi për disa nga shërbimet që rekomandojmë në këtë faqe.


Ndërsa Ekuadori mund të mos qëndrojë më shumë në mendje si një destinacion pushimi për shumë njerëz, vendi është mjaft i popullarizuar në mesin e emigrantëve dhe udhëtarëve.

Në fakt, ai ka qenë destinacioni kryesor për dy vjet duke vrapuar në 2014 dhe 2015, dhe mban të fortë në pozitën e tretë si një nga vendet më të mira për të jetuar dhe punuar jashtë vendit.

Alausi, Ekuador

Ekuadori është shtëpia e një eko-sistemi të pasur dhe të larmishëm, i cili përshkon Andet, pyllin Amazonian dhe Ishujt e bukur Galapagos. Megjithatë, ai gjithashtu posedon qytete të çuditshme koloniale. Një vend i tillë është Ciudad Mitad del Mundo (Qyteti i Mesëm i Botës). Ndodhet vetëm në veri të kryeqytetit të vendit, Quito. Vizitoni këtë vend dhe ju mund të keni të drejtat zyrtare të lëvdimit të qëndrimit në hemisferën veriore dhe jugore në të njëjtën kohë.

Duke pasur parasysh popullaritetin dhe kulturën e tij të pasur, ne mbledhëm bloget dhe faqet e internetit më të mira në lidhje me Ekuadorin. Nëse po mendoni të lëvizni atje, ose të vizitoni, dhe madje nëse do të dëshironit të mësonit më shumë rreth Ekuadorit, lexoni në!

Mërgimtarët në Argjentinë

 • Zbuloni Ekuadorin: ky blog është i lexueshëm për këdo që kërkon të lëvizë përgjithmonë në Ekuador. Në krye të rishikimit të tërheqjeve popullore turistike në Cuenca, Frank dhe Angie gjithashtu kanë një FAQ të detajuar në lidhje me qytetin dhe mbulojnë disa destinacione të tjera në Amerikën e Jugut. Postimet e tyre në blog shpesh përfshijnë video që bëjnë një punë të shkëlqyeshme për të përcjellë përvojë të dorës së parë për jetën në vend.
 • Jeta në Quito: mbulon tema nga të mirat dhe të këqijat e të jetuarit në Ekuador, nivelet e krimit, komuniteti i mërgimtarëve, financat, dhe shumë më tepër. Blogu bën një punë të shkëlqyeshme për të detajuar ndryshimet midis tij dhe SHBA së bashku me ofrimin e një këndvështrimi argëtues dhe të informuar.
 • Gringos Jashtë vendit: blogun më të madh anglez për të jetuar dhe udhëtuar në Ekuador. Ai gjithashtu përfshin të gjitha vendet që duhen parë, informacionin mbi pasuritë e patundshme dhe këshillat e mësimit të gjuhës. Fokusi i tyre është në zonën e Cuenca.
 • Të jetosh dhe të dalë në pension në Ekuador: Mark dhe Connie kanë shumë përvojë kur bëhet fjalë për udhëtime, pasi kanë lëvizur 34 herë në 40 vjet. Aventurat e tyre të udhëtimit u ndalën kur u transferuan në Ekuador, ku ata tani jetojnë në Cuenca dhe shkëmbejnë informacione për vendet më të mira për të parë dhe si të vendosen si një ekspeditë e re.
 • Ekuador George: flet për shpërnguljen në vend, së bashku me informacione të tjera për të jetuar dhe vizituar vendin. Nëse dëshironi një dozë humori me informacione se si të bëni lëvizjen në Cuenca, shikoni këtë faqe.
 • Edd Said: Edd është qesharak, i kujdesshëm dhe i këndshëm. Personaliteti i tij shkëlqen vërtet përmes postimeve të tij në blog dhe ai bën një punë të shkëlqyeshme për të shkëmbyer informacione të dobishme në lidhje me të jetuarit në një vend ku ai nuk është i rrënuar nga teknologjia e sensorit të lëvizjes.
 • TravelnLass: një jetë udhëtimi dhe jetese në pesë vende të ndryshme. Dhe ajo e ka bërë atë vetëm dhe me një buxhet më të madh. Për tre vitet e fundit, ajo jeton në Cuenca, Ekuador. Blog-u i saj është argëtues dhe optimist. Postimet e saj janë në tokë dhe misioni i saj është të inkurajojë këdo dhe të gjithë të ndjekin ëndrrat e tyre të udhëtimit dhe t’i bëjnë ato realitet.
 • Ekuador Living in Paradise: ky blog, autor i Britanisë së Madhe si intern, përfshin informacione rreth lëvizjes dhe jetesës në Manabi. Temat variojnë nga përvojat e tij në pjesë të ndryshme të vendit si dhe këshilla të dobishme për të mbijetuar në lëvizje dhe përshtatjen në jetën e mashtruar.
 • Aventura jonë e Ekuadorit: Steve dhe Stacey vendosën të bënin lëvizjen e madhe në 2015, dhe vitin e kaluar ata filluan të bëjnë Blogime për të. Blog-u i tyre detajon kalimin e tyre të qetë në Cuenca së bashku me perspektivën e tyre se pse ata morën vendimin për lëvizje. Pasqyrat e tyre të freskëta përfshijnë të mirat dhe të këqijat e të jetuarit atje.
 • Gringo Tree: kjo mund të jetë një nga faqet e internetit më të gjithanshme në jetën e mërgimtarëve në Ekuador. Sajti mbulon informacionin e lëvizjes dhe të jetesës, si dhe rishikimet dhe rekomandimet e tërheqjeve, akomodimeve të ndryshme dhe shumë më tepër.
 • Cuenca Highlife: kjo faqe ofron lajme të azhurnuara për jetën në Cuenca së bashku me një seksion të reklamave të paraqitura për gjetjen e akomodimit më të mirë, transportit, shitjes së artikujve dhe më shumë.

Ushqim dhe pije

 • Laylita: Layla është një nomad ekuadoras, aktualisht jeton në Seattle por blogging rregullisht për ushqimin më të mirë që vendi ka për të ofruar. Do të gjeni mjaft receta tradicionale me kthesën unike të Layla. Uebfaqja e saj është një kënaqësi e vërtetë dhe mund të shfletoni recetat sipas kategorive të ndryshme të vaktit.
 • Romain Calm and Carrot On: një emër argëtues për një blog argëtues të shkruar nga Dorothy Delaney. Ajo ndan përvojën e saj për të qenë një Amerika Veriore në vend së bashku me receta, foto, dhe më shumë.
 • Gatim në ekuator: ushqimi pa dyshim do të shijojë recetat e Damaris, të cilat përfshijnë një mori të pjatave indigjene për kulturën e Amerikës së Jugut dhe Ekuadoras. Lessshtë e panevojshme të thuhet, çdo postim shoqërohet me foto të gojës.
 • Cuenca Eats: nëse nuk keni aftësi të kuzhinës, kjo faqe në internet është për ju. Blogu përmban restorante dhe vende të ndryshme për të ngrënë në Cuenca, si dhe vende ku mund të shkoni dhe të provoni një orë të lumtur, stil ekuadoras.

turizëm

 • Ekuador Travel: faqja zyrtare e Ministrisë së Turizmit, kjo faqe interneti mbulon gjithçka që duhet të dini nga vendet për të vizituar, atraksione për të parë dhe ushqim që thjesht duhet të provoni. Mbi një bollëk informacioni të dobishëm, ju gjithashtu mund të lexoni blogun e tyre për të marrë një ndjenjë edhe më të mirë për vendin përmes shkrimit dhe fotografisë së tyre argëtuese.
 • Aktivitetet në Ekuador: nëse doni një përmbledhje të plotë të aktiviteteve të ndryshme turistike në Ekuador, kjo faqe në internet duhet të jetë ndalesa juaj e parë. Ju mund të shfletoni aktivitete dhe të gjeni më shumë informacion rajoneve dhe qyteteve të mëdha përmes shkrimit konciz dhe drejt-për-pikë.
 • Ky është Ekuatori: kjo faqe në internet ka një fokus të fortë në pamjet vizuale dhe ofron një përmbledhje të thelluar të tërheqjeve të vendit dhe informacioneve thelbësore turistike, siç janë kërkesat për viza, tarifat e taksisë, etj. Ju madje mund të gjeni harta për çdo vend të rëndësishëm, si dhe një listë të hoteleve të rekomanduar dhe udhëzuesve të turneve.
 • Ekuador Explorer: një udhëzues i besuar që nga viti 1997, kjo faqe interneti azhurnohet çdo ditë me informacione të reja në lidhje me vendet për të vizituar, gjërat për të parë, dhe informacione të tjera të udhëtimit, përfshirë gjërat që duhet të bëni përpara se të transferoheni në Ekuador. Shtë një nga faqet e internetit që duhet të vizitojë për këdo që planifikon të vizitojë ose të shkojë në vend.
 • Arratisja juaj në Ekuador: përmban informacione për lëvizjen dhe daljen në pension në vend, së bashku me vlerësimet për të mirat e saj më të mira. Nga vendpushimet me 5 yje në kuzhinën e klasit botëror dhe operatorët më të mirë të turneut, ky blog i mbulon të gjitha.
 • Ekuador Tours: Mos harroni këtë faqe në internet nëse doni të gjeni informacione rreth turneve më të mira të Ekuadorit si dhe informacion të dobishëm për udhëtimet. Blog-u i tyre përmban disa nga tërheqjet dhe festimet më të famshme në vend, duke i ofruar kujtdo një pasqyrë të thellë për gjithçka që Ekuador duhet të ofrojë.
 • Paracaktimi i Vetë: nëse nuk mund të merrni mjaftueshëm me bukurinë natyrore të Ekuadorit, vizitoni blogun e Michael. Ai poston për aventurat e tij së bashku me një këndvështrim interesant në jetën e përditshme. E gjithë kjo është komplimentuar nga mjaft foto që do t’ju bëjnë të dëshironi të paketoni çantat dhe të rezervoni menjëherë një fluturim.
 • Aventurat e shkëlqyera të Janis dhe Gary: Janis dhe Gary jetojnë në Ekuador dhe çdo muaj marrin një javë pushim për të eksploruar gjithçka që ka ky vend për të ofruar. Përmes videove të tyre informuese, ata ofrojnë shumë informacione për këdo që dëshiron të mësojë më shumë rreth jetës në vend.

i përzier

 • Jo Mesatarja juaj Amerikane: mbulon çdo rajon të Ekuadorit. Secila prej postimeve të saj shoqërohet me foto të bukura të natyrës, kështu që çdokush i interesuar në jetën e egër të rajonit nuk do të zhgënjehet. Ju gjithashtu do të gjeni receta dhe udhëzues për tërheqjet e famshme turistike, të cilat shpesh ndajnë informacione historike gjithashtu.
 • Andy në Ande: ofron një perspektivë unike mbi jetën në Ekuador. Ajo ofron vështrim në pjesët jo aq magjepsëse dhe mënyrat se si e rregulloi veten në një kulturë dhe mënyrë krejtësisht të ndryshme të jetës.
 • Ekuador Times: nëse doni të qëndroni të azhurnuar me ngjarjet më të fundit në Ekuador, kjo është faqja juaj. Duke mbuluar gjithçka, nga politika në kulturë, deri në sport.

A do të jetë Ekuador Destinacioni juaj i ardhshëm?

Ndërsa Ekuadori mund të mos jetë zgjedhja juaj e parë për një aventurë udhëtimi, nuk ka dyshim se ky vend i vogël fsheh mjaft atraksione të bukura, si dhe një kulturë të pasur. Bëni një turne nëpër Ekuador dhe zhyt veten në bukurinë e tij duke shfletuar nëpër faqet e internetit në listën tonë. Kush e di, ju mund të gjeni se Ekuador është gjithçka që keni ëndërruar ndonjëherë.

Bëni Prerjen?

Nëse jeni paraqitur në listë, tregoni botës me simbolin e mëposhtëm. Thjesht kopjoni kodin e ngulitur në të djathtë dhe ngjitni në HTML tuaj.

Embed Code:

Imazhi i lartë i prerë nga Cemetery Alausí, Ekuador nga Dogymho. Liçensuar sipas CC BY 2.0.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map